HISTORIA

Koło Gospodyń Wiejskich w Sromowcach Wyżnych powstało w 1983 roku.  Pierwszą przewodniczącą w tamtych czasach została Ob. Janczy Zofia.  Swoją działalność koło odnowiło 14 lutego 1994 r. przy pomocy pana Władysława Góreckiego i pana Andrzeja Mikołajewicza i przewodniczącą została Małgorzata Kowalczyk.

Obecnie na czele Koła stoi pani Stanisława Krupa., która jest z nim związana niemal od samego początku. Trafiła do niego w 1983 roku, a życzliwa atmosfera spowodowała, że od 8.01 2001 r jest przewodniczącą koła.

DSC_0404
DSC_0404

press to zoom
DSC_0267
DSC_0267

press to zoom
DSC_0375
DSC_0375

press to zoom
DSC_0404
DSC_0404

press to zoom
1/3

DZIAŁANIA

Koło Gospodyń Wiejskich jest zapraszane na wszelkie okoliczne imprezy i nie tylko. Wejścia Polski do Unii Europejskiej ponownie przywróciło rangę, temu co regionalne, tradycyjne, a Koło znakomicie wpisują się w ten trend. Podczas festynów Panie prezentują wykonane przez siebie chodniki i haftowane obrusy, serwetki oraz makatki. Nasz stół zawsze ugina się pod naporem przygotowanych potraw regionalnych: fizoły ze śliwkami, płucka na kwaśno, zaciorka, dziadki i gałuski ze skwarkami, moskole z masłem lub smalcem, flaki z kwakami oraz z popisowymi nalewkami z majowych pokrzyw, z borówek, z miodu. Przygotowujemy przepyszną herbatę z pienińskich ziół, które same zbieramy.  Co roku bierzemy udział w Gminnych Dożynkach prezentując przepiękne wieńce dożynkowe. Dumnie prezentujemy potrawy sromowskie na Konkursie Potraw Regionalnych. Dla seniorów ze Sromowiec Wyżnych organizujemy co roku 6 stycznia Spotkanie Opłatkowe. Na festyn szkolny „Z rodziną i szkołą bawmy się wesoło” przygotowujemy stoisko z potrawami, a cały dochód przeznaczamy na cele szkoły. Co roku gościmy w Szkole Podstawowej  na wigilii szkolnej.

AKTUALNOŚCI

W sobotę 21 listopada 2015 r.  w Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu odbyło się spotkanie z  cyklu „Tradycja przez Pokolenia”, na którym zaprezentowały się: miasto i gmina Szczawnica, gmina Krościenko n/D oraz gmina Czorsztyn. Swoją twórczość z Gminy Czorsztyn zaprezentowali m.in. Chór Flisaków, Dziecięcy Zespół Regionalny „Małe Flisoki” ze Sromowiec Niżnych oraz Zespół Regionalny „Sromowianie” ze Sromowiec Wyżnych. Nie zabrakło również na tym wieczorze nas -  Koła Gospodyń Wiejskich z suto zastawionym stołem.